BLOG MiPBP w Żninie

Moje zdjęcie
Żnin, kujawsko-pomorskie, Poland
Najlepsza biblioteka w powiecie żnińskim

piątek, 29 grudnia 2017

2017 ROK W MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W ŻNINIE



1.      Pozyskanie środków pozabudżetowych w wysokości ponad 49 000,00  (przeznaczenie: zakup nowości czytelniczych, wydanie książki biograficznej o Wandzie Dobaczewskiej, organizacja Escape roomu).

2.      Wydanie książki (prace korektorskie i edytorskie) „Wanda Niedziałkowska-Dobaczewska. Droga do Żnina” autorstwa Barbary Filipiak, pracowniczki biblioteki MiPBP w Żninie, w 125. rocznicę urodzin pisarki.

3.      Realizacja innowacyjnej formy upowszechniania czytelnictwa  jaką jest Escape room „Sherlock Holmes”.

4.      Wypełnienie standardów Certyfikatu Biblioteka+ (dwukrotnie wyższy zakup księgozbioru w stosunku do roku sprzed inwestycji „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020” , jego opracowanie; ubytkowanie ponad 4 000 woluminów księgozbioru zdezaktualizowanego i przestarzałego; systematyczne wprowadzanie księgozbioru do katalogu on-line;   wzrost liczby użytkowników biblioteki o ponad 2%; aktywna działalność upowszechnieniowa, prowadzenie bibliografii powiatu żnińskiego…)

5.      W ramach działalności upowszechnieniowej:
- Organizacja ciekawych spotkań autorskich (Andrzej Poniedzielski, Jakub Czajkowski, Wojciech Bońkowski, Michał Szulim, Mariola Pryzwan, Barbara Ciwoniuk).
- Organizacja festiwalu filmowego „Patrz Więcej” , projekcja filmów użyczonych przez Wajda School Studio, prelekcja filmoznawcy.
- „Spotkania z kulturą dla młodzieży” (prelekcje i prezentacje upowszechniające kulturę regionalną).
- Upamiętnianie zasłużonych żninian (wystawy, „Epitafium dla profesora Tadeusza Malaka”, spotkanie jubileuszowe z okazji 125. rocznicy Wandy Dobaczewskiej, upamiętnienie 30. Rocznicy śmierci Tadeusza Małachowskiego…).

6.      Prowadzenie kursów komputerowych dla seniorów oraz języka angielskiego dla dzieci.

7.       Współpraca z twórcami regionalnymi – przekazanie na własność MiPBP w Żninie 12 prac (retrorytów) przez Romana Terzyka.

8.      Współpraca z wolontariuszami.


9.      Podpisanie umów partnerskich z Domem Pomocy Społecznej w Podobowicach (dostarczanie książek i czasopism dla pensjonariuszy, ich wymiana, oferta innych działań) oraz Żłobkiem Gminnym (czytanie dzieciom, organizacja zabaw przysposabiających do czytania).

10.  Realizowanie oferty dostarczanie książek do domów osób chorych i niepełnosprawnych.

11.  Racjonalne gospodarowanie środkami finansowymi, wykonanie niezbędnych remontów, dokonanie koniecznych zakupów wyposażenia MiPBP w Żninie.

12.   Montaż dodatkowej barierki na schodach głównych biblioteki ułatwiającej wejście do instytucji.

13.  Nagroda Pracy Organicznej imienia Marii Konopnickiej  dla Jadwigi Jelinek, Dyrektora MiPBP w Żninie za zasługi dla kultury polskiej przyznana staraniem Związku Literatów Polskich Oddziału Toruńsko-Bydgoskiego.

Wiele radości w Nowym Roku 2018


środa, 20 grudnia 2017

Z najlepszymi życzeniami...


Drodzy Czytelnicy!


20 lat minęło... 1997 - 2017

20 grudnia 2017 r. mija 20 lat odkąd żnińska Biblioteka Publiczna gości swoich czytelników w budynku przy ulicy Sienkiewicza 4. Z tej okazji w holu biblioteki przygotowano okolicznościową retrospekcję wspomnieniową przedstawiającą zdjęcia, na których widać jak ta wyjątkowa instytucja kultury zmieniała się, aby sprostać wymaganiom swoich użytkowników.
 Przypomnijmy… Po wielu latach zabiegów dyrektora biblioteki Jadwigi Jelinek, decyzją Rady Miejskiej w Żninie , biblioteka otrzymała w użytkowanie budynek przy ul. Sienkiewicza 4. W grudniu 1997 roku po krótkotrwałym remoncie adaptacyjnym, rozpoczęła działalność upowszechnieniową. Ponad 700 m2 powierzchni, okazała, przestronna, wypożyczalnia dla dorosłych, czytelnia, oddział dla dzieci, sala zbiorów specjalnych, dział opracowywania księgozbioru, przestronne magazyny oraz archiwum, a także powstała w 2016 roku duża sala, w której odbywają się imprezy upowszechnieniowe oraz winda dla osób mających problem z wejściem po schodach bibliotecznych czy też dla matek z małymi dziećmi (w wózkach) stanowią dziś doskonałą bazę i optymalne podstawy dalszego rozwoju naszej placówki. Dzięki licznie odwiedzającej nas społeczności lokalnej, czujemy się potrzebni, a słowa życzliwości kierowane do nas ze strony użytkowników biblioteki są dla nas najlepszą nagrodą za lata pracy w tej instytucji kultury. Za co DZIĘKUJEMY!

wtorek, 19 grudnia 2017

Dyrektor Orson Krennic w bibliotece

 Dyrektor Orson Krennic oderwał się na chwilę od swoich obowiązków wobec armii imperialnej i znalazł chwilę na wizytacje wystawy "Gwiezdne wojny w literaturze", którą można od wczoraj oglądać w żnińskiej bibliotece. Przybył, obejrzał i zatwierdził, a autorzy wystawy (Katarzyna Pańkowska-Potempa i Aleksander Paradowski) mogli sobie zrobić z Dyrektorem pamiątkowe zdjęcie. Gorące podziękowania dla: Magdalena Ithilnar Stawniak. https://pl-pl.facebook.com/mipbp.znin/videos/1591418910926874/


https://pl-pl.facebook.com/mipbp.znin/videos/1591418910926874/


czwartek, 14 grudnia 2017

Prezent dla użytkowników

W trosce o użytkowników naszej biblioteki postanowiliśmy zrobić im prezent w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia i ułatwić im dostęp do naszej książnicy. Z tej okazji pojawiła się na schodach głównych dodatkowa barierka. Z pewnością będzie ona przydatna czytelnikom zwłaszcza zimą. Życzymy przyjemnego odwiedzania naszej instytucji.


Legimi dla czytelników - nowa oferta naszej biblioteki

Szykujemy dla Państwa nową, niezwykle atrakcyjną ofertę – już ją testujemy!!! Zapraszamy w styczniu 2018 r.

Legimi to abonament na książki czyli dostęp do ogromnej bazy książek. W Legimi obecnie dostępne jest ponad 18 tys. e-booków, takich wydawnictw jak: Czarne, Literackie, Rebis, Czarna Owca, Nasza Księgarnia, Zysk i s-ka, Media Rodzina czy Prószyński. Bestsellery, nowości i tysiące atrakcyjnych książek do Twojej dyspozycji do czytania na: Android, iPad, iPhon, Windows Phone, Windows 8 lub 10. Dzięki przynależności do konsorcjum bibliotek województwa kujawsko-pomorskiego, w ramach raz uiszczonej przez naszą bibliotekę opłaty, nasi czytelnicy przez rok będą mogli czytać dowolne e-booki z oferty abonamentowej. Aby uzyskać dostęp do Legimi trzeba posiadać ważną kartę biblioteczną MiPBP w Żninie. Przychodząc do nas, otrzymacie Państwo darmowy kod dostępu do Legimi i informację o sposobie użytkowania. Szczegóły podamy w styczniu 2018 r. 

czwartek, 7 grudnia 2017

"Małe życie" w DKK

5 grudnia 2017 r. odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawiano książkę Hanyi Yanagihary pt. "Małe życie".

"Poruszający obraz dojrzewania, sukcesu, traumy i przyjaźni. Najgłośniejsza amerykańska powieść 2015 roku, która wzbudziła falę zachwytu, a zarazem gorącą dyskusję wśród krytyków i czytelników. Pochodząca z Hawajów amerykańska pisarka opisuje kilkadziesiąt lat z życia czterech przyjaciół. Bohaterów powieści poznajemy w chwili, gdy kończą studia i przenoszą się do Nowego Jorku. Przetrwanie, nie mówiąc już o sukcesie, w jednym z najwspanialszych miast świata nie jest łatwe, lecz szczęście wydaje się im sprzyjać. Pełen temperamentu JB jest malarzem i z czasem zaczyna brylować w kręgach nowojorskiej bohemy. Malcolm zostaje uznanym architektem, a Willem robi błyskotliwą karierę aktorską. Najbardziej tajemniczy z nich, Jude, przejawia wybitny talent matematyczny, a jako prawnik również odnosi sukces za sukcesem. W przeciwieństwie do przyjaciół nigdy jednak nie wspomina o swojej przeszłości ani o rodzinie, choć poważne problemy zdrowotne i emocjonalne wskazują na to, że w jego życiu wydarzyło się coś, o czym nie potrafi zapomnieć. Willem, Malcolm i JB stopniowo odkrywać będą straszną prawdę, która kładzie się cieniem na całym życiu przyjaciela. Nieuchronnie nadchodzi dla nich czas trudnej próby empatii i dojrzałości. Co będą gotowi poświęcić, by ratować Jude’a, pogrążającego się w mroku? Oto poruszająca do głębi opowieść o życiu w wielkim mieście, które daje szansę na zapomnienie o przeszłości, oraz o życiu w bólu, który nie pozwala zapomnieć. To proza, która w całym swoim pięknie opisuje doświadczenie zła, granice ludzkiej wytrzymałości i tyranię pamięci. Powieść Małe życie w Ameryce i w Anglii odniosła ogromny sukces wśród krytyków i czytelników – trafiła do finału Nagrody Bookera i National Book Award, otrzymała prestiżową Kirkus Prize, znalazła się na czele rankingów najlepszych powieści 2015 roku sporządzonych przez najważniejsze tytuły prasowe, rozgłośnie radiowe i portale internetowe (m.in. The New York Times, The Washington Post, The Wall Street Journal, The Guardian, The BuzzFeed, The Goodreads, Oprah). Prawa do opublikowania powieści dotychczas sprzedano do dwudziestu krajów". (źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4814609/male-zycie) 

wtorek, 5 grudnia 2017

poniedziałek, 4 grudnia 2017

Andrzejki w bibliotece

30 listopada 2017 r. w ramach Spotkania z Bajarką w naszej książnicy odbyły się Andrzejki. Imprezę poprowadziła Beata Brzykca z oddziału dla dzieci. Były zabawy, konkursy, a także prezentacja pani Iwony Jułgii z córką Marianną.

środa, 29 listopada 2017

Saga Winlandzka w klubie komiksowym

24 listopada 2017 r. w naszej książnicy odbyło się kolejne spotkanie miłośników komiksów. Tematem przewodnim spotkania była manga, a mianowicie „Saga Winlandzka” autorstwa Makoto Yukimura’y . Powieść graficzna wzbudziła wśród uczestników burzliwą dyskusję. Sposób prowadzenia narracji, różnorodność bohaterów i sam styl czytania charakterystyczny dla tej sztuki komiksu podzielił komiksomaniaków. Wszyscy natomiast jednoznacznie stwierdzili, że to bardzo dobra historia, napisana z epickim rozmachem i świetnie zarysowanymi bohaterami.

Z Dominikiem Księskim w Karpatach


poniedziałek, 27 listopada 2017

Urodziny Pluszowego Misia

23 listopada 2017 r. w oddziale dla dzieci odbyła się impreza urodzinowa Pluszowego Misia. Wzięli w nim udział przedszkolacy z Przedszkola Niepublicznego U BOBA oraz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żninie. Spotkanie poprowadziła Beata Brzykca, która opowiedziała maluchom skąd się wzięła data urodzin Misia, usłyszano także o literackich misiach i tych prawdziwych, schowanych w lesie. Były też wspólne zabawy, życzenia dla Misia i podarki.

piątek, 24 listopada 2017

Nagroda Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej dla dyrektora

Spotkanie promocyjne książki o Wandzie Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej, które odbyło się 23 listopada 2017 r. było także okazją do wręczenia Jadwidze Jelinek - dyrektorowi Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie, Nagrody Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej za całokształt kulturalnej działalności. Uroczystego wręczenia odznaczenia dokonał Prezes Związku Literatów Polskich Oddziału Bydgosko-Toruńskiego w Bydgoszczy pan dr Dariusz Tomasz Lebioda w asyście członka kapituły - Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Spotkanie promocyjne książki o Wandzie Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej, którą sfinansowano ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Fundacji PZU oraz Starostwa Powiatowego w Żninie

23 listopada 2017 r. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie promocyjne książki pt. "Wanda Niedziałkowska-Dobaczewska Droga do Żnina" autorstwa Barbary Filipiak (pracownika naszej biblioteki). Wydawcą pierwszej biografii o Wandzie Dobaczewskiej jest nasza Biblioteka. Spotkanie to było jednocześnie zakończeniem obchodów 125-lecia urodzin tej wybitnej literatki, która całe swoje życie poświęciła na rozsławianie regionów, z którymi na danym etapie życia była związana. Jednak to właśnie w Żninie napisała najwięcej powieści, które następnie ukazały się drukiem. Dziś Wanda Dobaczewska zajmuje miejsce szczególne w panteonie wybitnych Żninian, zaś jej biografia, która się właśnie ukazała jest doskonałym pretekstem do tego, aby przypomnieć sobie osobę Wandy Dobaczewskiej, a ci którzy jej jeszcze nie znają - aby ją poznać, bo była osobą potrafiącą iść przez życie, pokonując wszystkie przeszkody, a jednocześnie żyć w zgodzie z własnymi przekonaniami i wartościami.
Więcej zdjęć w naszej galerii oraz na facebooku i bibliotecznym blogu. Zapraszamy do oglądania.