BLOG MiPBP w Żninie

Moje zdjęcie
Żnin, kujawsko-pomorskie, Poland
Najlepsza biblioteka w powiecie żnińskim

poniedziałek, 26 marca 2018

Ziemia do biblioteki. Tu Batman...

23 marca 2018 r. w żnińskiej bibliotece odbyło się kolejne biblioteczne spotkanie z komiksem. Klubowicze dyskutowali o powieści graficznej „Batman: Ziemia Jeden”. Historia opowiedziana na kartach komiksu przedstawia alternatywną historię Mrocznego Rycerza, pokazując zupełnie inną genezę zamaskowanego krzyżowca, a także jego największych przeciwników. Klubowicze także mogli spróbować swoich sił w rysowaniu kadrów komiksowych na tablecie graficznym.

czwartek, 22 marca 2018

Michał Woroch w bibliotece. Klub Podróżnika zaprasza!

Michał Woroch - podróżnik, grafik, fotograf i montażysta, mieszkaniec Janowca Wlkp. to niezwykły człowiek z charakterem. Sam przystosował terenowe auto, by móc przemierzać obie Ameryki. Od lat realizuje swoje podróżnicze pasje zdobywając przy tym nagrody, m.in. jest laureatem (wraz z Maciejem Kamińskim) Nagrody im. Andrzeja Zawady 2015 za wyprawę Wheelchairtrip_South America 2016, czyli podróż z Ziemi Ognistej aż do Kanału Panamskiego. 9 kwietnia 2018 r. o 18.00 w Klubie Podróżnika opowie o swoich wyprawach. Zapraszamy!

O "Drodze do Żnina" Wandy Niedziałkowskiej Dobaczewskiej w DKK

20 marca 2018 r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie dyskutowano o książce Barbary Filipiak pt. "Wanda Niedziałkowska-Dobaczewska. Droga do Żnina". Tym spotkaniem rozpoczęto w żnińskiej bibliotece obchody Stulecia Niepodległości Polski.
Spotkanie rozpoczęła Halina Jarzembowska - moderatorka DKK, która przeczytała wiersz poświęcony Wandzie Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej jaki został umieszczony w książce o niej przez autorkę i jej autorstwa. Rodzina Niedziałkowskich i Dobaczewskich, tak jak i całego pokolenia rodzin tamtych czasów z końca XIX i początków XX wieku jak najbardziej wpisuje się w obchody Niepodległości Polski, gdyż to właśnie Ci ówcześni młodzi ludzie, którzy urodzili się pod zaborami, od najwcześniejszych lat o tej Wolnej Polsce marzyli i o nią walczyli - nie tylko zbrojnie, ale przede wszystkim KULTURĄ i SZTUKĄ. Wanda Niedziałkowska-Dobaczewska oraz i jej przyjaciele literaci twierdzili bowiem, że bez KULTURY nie można mówić o wolnej Polsce. Tę wolność tamto pokolenie sobie wywalczyło, jednak jak pokazała historia - nie na długo, bo już podczas II wojny światowej przyszło temu pokoleniu zapłacić za swoje młodzieńcze ideały. Po wojnie zaś Ci, którzy przeżyli, borykali się z kolejnymi problemami, jednak swojej Ojczyźnie Polsce starali się służyć najlepiej jak potrafili, wierząc w Niepodległość i ciągle o niej marząc. Wanda Niedziałkowska-Dobaczewska pisała książki, bo to potrafiła robić najlepiej, udzielała się na spotkaniach autorskich, kształtowała charaktery młodych ludzi. A dzięki temu dziś, My - Żniniacy, możemy być dumni, że to właśnie w Żninie Wanda Dobaczewska zamieszkała i tu, w tym pałuckim mieście powstało najwięcej jej powieści, dzięki którym ona sama na stałe wpisała się w panteon Wybitnych Ludzi Żnina. Po spotkaniu Barbara Filipiak podpisywała swoją książkę.

wtorek, 20 marca 2018

Kodowanie w bibliotece


Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie jest jedną z 85 bibliotek w Polsce i jedyną w powiecie żnińskim, które zakwalifikowały się do projektu „Kodowanie w bibliotece”.


Projekt „Kodowanie w bibliotece” jest częścią Programu Rozwoju Bibliotek 2017-2018, a jego realizatorem Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Warszawie.
Projekt ma na celu promowanie wizerunku bibliotek publicznych jako instytucji zapewniających dostęp do twórczo realizowanej edukacji pozaformalnej uzupełniającej kompetencje zdobywane przez dzieci i młodzież w szkołach, pozyskanie przez książnice sprzętu służącego do nauki kodowania oraz wiedzy na temat kodowania, jak również umożliwienie bibliotekom organizacji zajęć związanych z tematyką kodowania.
Aplikować do programu mogły biblioteki wiodące i partnerskie, które brały udział w pierwszej rundzie Programu Rozwoju Bibliotek. Nasza biblioteka była wówczas biblioteką wiodącą.
Dzięki zakwalifikowaniu się do projektu żnińskiej bibliotece udało się pozyskać  sprzęt w formie zestawu, w skład którego będą wchodzić trzy tablety, trzy gry edukacyjne Scottie Go! oraz trzy roboty Photon w wersji edukacyjnej wraz z akcesoriami (matą piankową i kompletem fiszek do ćwiczeń na macie).
Mamy nadzieję, że dzięki realizowanemu projektowi „Kodowanie w bibliotece” zainteresuje młodych ludzi nauką programowania, które jest nie tylko przyszłościową umiejętnością, ale przede wszystkim dobrą zabawą.
 


piątek, 16 marca 2018

DKK na stulecie niepodległości

20 marca 2018 r. o 16.00 odbędzie się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.  Rozmawiać będziemy o książce Barbary Filipiak pt. "Wanda Niedziałkowska-Dobaczewska". Droga do Żnina".  Będzie to opowieść o rodzinie Niedziałkowskich i Dobaczewskich, których losy zostały wpisane w walkę o Niepodległość Polski. Zapraszamy!

środa, 14 marca 2018

Klub Podróżnika w Bhutanie


12 marca 2018 r. w Klubie Podróżnika gościli Beata i Leszek Turkowie, którzy opowiedzieli o swojej wyprawie do Bhutanu.



Wycieczka, jak zauważyli podróżnicy, w pewnym sensie była egzotyczna, gdyż jest to kraj właściwie odcięty od świata. Pierwszy samochód pojawił się tam dopiero w latach 60. ubiegłego wieku, telewizja w 1999 r. a Internet w 2000 r. Turystyka nastawiona jest na pieniądze. Dzień pobytu w Bhutanie kosztuje 200 dolarów, z tego około 70 dolarów jest przelewane do Skarbu Państwa czyli do kasy rządowej.
Bhutan ma do zaoferowania o wiele więcej niż zobaczyli państwo Turkowie, którzy skupili się głównie na aspektach historyczno-architektonicznych i kulturowych państwa, natomiast czasu zabrakło na to, co tam jest również atrakcyjne czyli trekkingu w Himalaje.
Bhutan zwany  Krainą Grzmiącego Smoka jest krajem niewielkim, w którym większość ludzi żyje z tego, co da im ziemia.  Pod względem duchowym to jeden z najbogatszych krajów świata, który dba o tożsamość narodową, aczkolwiek powoli wdziera się do niego cywilizacja zachodnia. - Smok jest niemal wszędzie, obok portretu króla, jest elementem każdego samochodu, budynku, mieszkania, sklepu. Jak nie ma portretu króla gdziekolwiek, jak u nas Gomułki swego czasu, to po prostu jest się podejrzanym. Również smok jako symbol państwowości jest też wszędzie obecny – powiedział Leszek Turek.
Chodzenie w strojach narodowych jest obowiązkiem mieszkańców Bhutanu. – Nauczyciele, urzędnicy, cała służba cywilna, wszyscy muszą iść do pracy w stroju obowiązującym ludowym – usłyszano.
Jest to kraj trudny do podróżowania, zarządzania i komunikacji, wciśnięty między Chiny  i Indie tak naprawdę nie ma żadnej samodzielności i pola manewru. Pasmo północne Bhutanu zajmują Himalaje. – Pasma górskie idą z północy na południe, co daje dobre wyobrażenie o tym, jak może wyglądać komunikacja w tym kraju. Jest po prostu fatalna. Nie ma opcji żeby się można było w miarę łatwo przedostać – usłyszano.
Administracja klasztorna dokładnie pokrywa się z administracją rządową. – W tych samych klasztorach mamy administrację świecką i administrację kościelną. Także zespolenie tronu i kleru jest po prostu absolutne. Myślę, że król może być bardzo bezpieczny tak długo , póki żyje z mnichami w sposób poprawny i należyty – powiedział Leszek Turek.
Szkół wyższych w Bhutanie po prostu nie ma. – Młodzież bardzo uzdolnioną wysyła się na studia do Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Indii. Mają obowiązek powrotu, odpracowania jak gdyby tych swoich studiów, które się na koszt rządu bhutańskiego odbywają, aczkolwiek braki w kadrze, na przykład medycznej czy inżynieryjnej, są totalne – powiedział Leszek Turek, a pani Beata dodała, że tak naprawdę przez cały Bhutan idzie tylko jedna droga, która asfaltu nie przypomina, a wszystko się z niej bez przerwy osuwa.
Najważniejszym sportem w Bhutanie jest łucznictwo, a głównym  towarem eksportowym prąd, stąd na rzekach buduje się elektrownie wodne. – Takiej żyjącej rzeki to ja jeszcze w życiu nie widziałem. Rzeka to jest wszystko. Tam się przewozi ludzi, tam się przewozi towary, tam się pierze, kąpie, myje, tam się odbywają różne uroczystości, i ten ruch na rzece tych barek, wszystko na rzece się dzieje – usłyszano.
Kolejne spotkanie Klubu Podróżnika zaplanowano na 9 kwietnia.