BLOG MiPBP w Żninie

Moje zdjęcie
Żnin, kujawsko-pomorskie, Poland
Najlepsza biblioteka w powiecie żnińskim

czwartek, 29 listopada 2018

Uwaga! Jutro premiera w bibliotece znaczka z Jędrzejem Śniadeckim

Na stronie internetowej Katalog Znaczków Polskich już dziś można zobaczyć znaczek pocztowy z wizerunkiem Jędrzeja Śniadeckiego, którego oficjalna premiera będzie miała miejsce 30 listopada 2018 r. o 16.30 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie.
Znaczek, na którym widnieje Jędrzej Śniadecki na tle Uniwersytetu Wileńskiego - wybitny Żninianin, który swoje życie związał z Wilnem i zasłynął ogromnym dorobkiem naukowym - wprowadzony zostanie do obiegu z okazji 250. rocznicy urodzin światowej sławy naukowca. Z tej okazji zostanie również w żnińskiej bibliotece otwarta "Wystawa filatelistyczna", którą przygotował Polski Związek Filatelistów - Koło w Żninie z prezesem Czesławem Piechockim na czele.
Początek uroczystości 30 listopada 2018 r. (piątek) o 16.30.

środa, 28 listopada 2018

Spotkanie promujące tomik wierszy Barbary Filipiak pt Czas w myślach za...

Spotkanie z komiksem w bibliotece

23 listopada 2018 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyło się kolejne spotkanie klubu komiksowego ŻBIK. Tym razem członkowie dyskutowali na temat powieści graficznej „Śmierć” autorstwa Neil’a Gaiman’a. 
„Ona naprawdę jest Śmiercią, kosiarzem, kimś, kto zabiera nas, gdy nasz czas dobiega końca. Okazuje się, że płaszcz, kosa i szkielet to tylko "zła prasa". W postaci samej Śmierci nie ma niczego ponurego... Jak często przewrotnie bywa u Gaimana, autor opowiadając o śmierci, snuje niekończącą się opowieść o życiu…”.   Obraz sarkastycznej, obdarzonej czarnym humorem kobiety, ukazanej na kartach komiksu Gaiman’a ,wywołał burzliwą dyskusję o tym co w życiu jest nieuniknione. Pomimo depresyjnej tematyki, powieść graficzna, okazała się całkiem przyjemną lekturą, która porusza i zmusza do myślenia.

Kodowania ciąg dalszy

22 listopada 2018 r. bibliotekarka Katarzyna Pańkowska-Potempa poprowadziła kolejne zajęcia z KODOWANIA W BIBLIOTECE. Każde zajęcia to dla uczestników wspinanie się na coraz wyższy stopień zaawansowania w zakresie kodowania. Najważniejsze, że jest zainteresowanie i chęć do pogłębiania wiedzy, którą umiejętnie przekazuje dzieciom pani Kasia.

Wystawa filatelistyczna w bibliotece

30 listopada 2018 r. o 16.30 w naszej bibliotece nastąpi otwarcie Wystawy Filatelistycznej. W programie: wprowadzenie do obiegu znaczka z okazji 250. rocznicy urodzin Jędrzeja Śniadeckiego, 100-lecie odzyskania Niepodległości, 755-lecie  miasta Żnina.

"Czas w myślach zaklęty"

26 listopada 2018 r. odbyło się spotkanie promujące tomik wierszy pracowniczki biblioteki - Barbary Filipiak pt. "Czas w myślach zaklęty", nad wydaniem którego Patronat Honorowy objął Starosta Żniński Zbigniew Jaszczuk.
Spotkanie zaplanowane i przygotowane zostało przez dyrektora biblioteki Jadwigę Jelinek, w które aktywnie włączyli się również pracownicy Żnińskiego Domu Kultury - Agnieszka Marek i Janusz Pryka oraz żnińska młodzież - Monika Wałkowska, Dominika Brzykcy i Marcin Grajek, która recytowała wiersze. Wprowadziło to licznie zgromadzonych na wieczorze poezji w stan zadumy, nostalgii i wzruszeń. Podziękowania popłynęły m.in. do sponsorów, dzięki którym ten tomik mógł się ukazać: do Starosty Żnińskiego Zbigniewa Jaszczuka, Wacława Górnego - szefa firmy INTER-VAX w Żninie, do Jadwigi Filipiak jako przedstawicielki Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej PRZYJAŹŃ w Biskupinie, do Krzysztofa Waliszewskiego - właściciela firmy Usługi Hydrauliczne KRIS z Sielca oraz do Kazimierza Karola - właściciela Zakładu Elektromechaniki Pojazdowej w Gąsawie. Podziękowania otrzymali również: dr Dariusz Tomasz Lebioda, który był recenzentem tomiku (nie mógł być obecny na spotkaniu, zaś podziękowania odebrał 23 listopada podczas spotkania w Pałacu w Ostromecku, na którym podsumowano roczny projekt Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki pt. "Żywe Drzewo na Stulecie Niepodległości"), a także do Marii Bartkowiak - korektora tomiku. Nie mogło zabraknąć podziękowań także dla Jadwigi Jelinek - dyrektora biblioteki, która była nie tylko redaktorem tomiku, ale również napisała do niego przedmowę, Łukasza Kwiatkowskiego - kierownika wydziału promocji w Starostwie Powiatowym, który był od początku dobrym duchem projektu wydania tomiku wierszy przez Barbarę Filipiak, Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki - która zachęcała autorkę do pisania i publikowania. Barbara Filipiak podziękowała również najbliższej rodzinie, która wspierała ją w działaniach twórczych oraz w zbieraniu funduszy na wydanie tomiku.
Po spotkaniu ustawiła się długa kolejka po autografy, a chętnych do zabrania do domu tomiku "Czas w myślach zaklęty"  nie brakowało.

poniedziałek, 26 listopada 2018

Andrzejkowe wróżby


Flash mob pod hasłem "Jędrzeja Śniadeckiego fizyczne wychowanie dzieci"


Magia Wilna w bibliotece

22 listopada 2018 r. w żnińskiej bibliotece gościł Romuald Mieczkowski - wileński poeta polskiego pochodzenia.  Spotkanie w książnicy rozpoczęło się o 18.30, a wcześniej (o 17.00) pan Romuald wystąpił z wykładem pt. "Magia Wilna" na Uniwersytecie III Wieku im. Wandy Dobaczewskiej w Żninie.
Romuald Mieczkowski gościł w Bydgoszczy i Żninie na zaproszenie Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki - wnuczki Wandy Dobaczewskiej, która  przez cały 2018 rok realizowała swój autorski program pt. "Żywe Drzewo na Stulecie Niepodległości". W maju 2018 r. poznała osobiście pana Romualda Mieczkowskiego, gdyż została przez niego zaproszona do uczestnictwa w corocznej imprezie wileńskiej "Maj nad Wilią" (organizowanej nieprzerwanie od 1994 r.), podczas której poeci i twórcy z różnych stron świata spotykają się w Wilnie, zwiedzają jego historyczne zakątki oraz prezentują własną twórczość. W 25 edycjach wzięło udział ponad 500 uczestników zagranicznych - znanych poetów i pisarzy, artystów sceny i filmu, muzyków i malarzy, naukowców i badaczy.
Romuald Mieczkowski urodził się w 1950 r. w dzisiejszej dzielnicy Wilna Fabianiszki.  Ukończył filologię polską i geografię oraz estetykę. Debiutował opowiadaniem w 1966 roku. Był tłumaczem, dziennikarzem, prowadził audycje polskie w Radiu Litewskim. W telewizji litewskiej przez 12 lat prowadził (od 1989 r.) magazyn polski "Panorama Tygodnia" (późniejsze "Rozmowy Wileńskie"). Od 1989 r. redaguje i wydaje pismo "Znad Wilii", które ma charakter niepodległościowy, a jego celem podstawowym jest integracja środowisk twórczej inteligencji polskiej.  Jest też współzałożycielem (1995 r.) pierwszej profesjonalnej na Wschodzie Polskiej Galerii Artystycznej "Znad Willi", która zorganizowała kilkaset wystaw na Litwie i zagranicą, m. in. w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, USA. Filię tej placówki Romuald Mieczkowski zorganizował w latach 2004/2005 w Warszawie (Galeria Sztuki "Znad Wilii" na Pradze), jednak ta inicjatywa nie znalazła zaplecza i od 2006 r. jest koordynatorem projektów warszawskiej Galerii Mazowieckiej (w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, w gestii Mazowieckiego Instytutu Kultury).
Romuald Mieczkowski jest autorem setek publikacji, edycji radiowych i telewizyjnych oraz cyklów fotograficznych oraz tomików wierszy i książek. Jego ostatni tomik wierszy "Pomiędzy" ukazał się w 2018 r. Swoje utwory drukował w pismach literackich na Litwie, w Polsce i w innych krajach. Jest członkiem Związku Pisarzy Litwy oraz międzynarodowej grupy poetyckiej "Magnus Ducatus Poesis". Laureat  wielu nagród. W 1997 r. przyznano mu odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej", w 1998 - Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a w 2015 - Nagrodę Prezydenta m. Krakowa "Honoris gratia" i Krzyż Oficerski Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
22 listopada 2018 r. o 18.300 wileński poeta spotkał się w książnicy m.in. z członkami Żnińskiego Towarzystwa Kultury oraz pracownikami biblioteki, a następnego dnia (23 listopada) o 10.00 odbyło się spotkanie z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Żninie, którym opowiedział o Wilnie, jego historii i zabytkach, nie omijając ważnego dla Polski tematu czyli walk niepodległościowych.

środa, 14 listopada 2018

O młodym Adasiu Mickiewiczu

13 listopada 2018 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie gościł Jakub Skworz – dziennikarz i pisarz. Opowiedział o życiu Adama Mickiewicza, tym samym wpisując się tym spotkaniem w obchody 100-lecia niepodległości Polski organizowane przez żnińską bibliotekę.
Jako autor książek Jakub Skworz zadebiutował w 2015 roku. Dzieci i młodzież zaczytują się w jego opowieściach od kilku więc lat (m.in. „Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz”, „Wampirek Alfred i ostatni ząbek”, „Księżniczka Adela i duszek Elbit” oraz „Prawie bajki. Nieznajomość prawa szkodzi”).
Co ciekawe, jako dziecko pisarz nie lubił czytać książek, dopiero w nieco późniejszym wieku przekonał się, jaką moc mają książki, które do czytania już sam sobie wybierał.

Pierwsze pisarskie próby podjął, gdy miał dziewięć lat, zaś wybierając drogę zawodowej kariery zdecydował, że będzie pisał książki dla dzieci. To, że umie świetnie opowiadać, mieli okazję przekonać się uczniowie żnińskiej „jedynki”, którzy uczestniczyli w spotkaniu autorskim z nim. Była to niezwykle dynamiczna i ciekawa opowieść o młodym i nieco starszym Adasiu Mickiewiczu. Jakub Skworz po prostu skradł uwagę swoich słuchaczy. A po spotkaniu rozdawał autografy i podpisywał swoje książki.

piątek, 2 listopada 2018

FUN ENGLISH W BIBLIOTECE - ruszyła kolejna edycja

31 października 2018 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie ruszyła kolejna edycja kursu języka angielskiego dola dzieci FUN ENGLISH W BIBLIOTECE.
Zajęcia prowadzi bibliotekarz Aleksander Paradowski. Dzieci podzielone zostały na dwie grupy. W grupie I jest 6 osób - w wieku 7-8 lat. W grupie II znalazło się 7 osób - w wieku 9-10 lat. Podczas zajęć dzieci poprzez zabawę poznają podstawy języka angielskiego. Praca przy komputerze (filmiki, gry, dopasowanie zdjęć) pozwala w prosty
sposób poznać słówka w języku angielskim.

Internetowy Konkurs Literacki pn. „250. rocznica urodzin Jędrzeja Śniadeckiego”


Internetowy Konkurs Literacki
pn. „250. rocznica urodzin
Jędrzeja Śniadeckiego”

1. W którym roku urodził się Jędrzej Śniadecki  - proszę podać dokładną datę?
2. Proszę podać imię matki i ojca Jędrzeja Śniadeckiego. 
3. Kim był ojciec  Jana i Jędrzeja Śniadeckich?
4. Proszę podać imię i nazwisko (rodowe) żony Jędrzeja Śniadeckiego.
5. Proszę podać imiona dzieci Jędrzeja Śniadeckiego.
6.W jakim mieście Jędrzej Śniadecki pobierał nauki początkowe?
7. W jakim mieście Jędrzej Śniadecki uczęszczał do gimnazjum? (pełna nazwa)
8. Jaki napis widniał na medalu wręczonym od króla za postępy w nauce i co on oznaczał?
9. W którym roku Jędrzej Śniadecki rozpoczął studia w Polsce?
 10. Jaką, pełną nazwę nosiła Akademia Krakowska, na której studiował?
11. Co Jędrzej Śniadecki studiował w Krakowie?
 12. Proszę podać imiona i nazwiska profesorów anatomii, u których Jędrzej Śniadecki pobierał nauki.
13. Proszę podać imiona i nazwiska profesorów chemii, u których Jędrzej Śniadecki pobierał nauki.
14. Gdzie i na jakie zagraniczne studia udał się Jędrzej Śniadecki?
15. W jakim języku wykładał Jędrzej Śniadecki na Akademii Wileńskiej?
16. W którym roku i czego profesorem został Jędrzej Śniadecki  na Uniwersytecie Wileńskim?
17. Jaką nazwę nosił pierwszy polski podręcznik do nauki chemii napisany przez Jędrzeja Śniadeckiego?
18. Jaką nazwę nosiło pismo o charakterze popularnonaukowym założone przez Jędrzeja Śniadeckiego?
19. Z kim we współpracy Jędrzej Śniadecki założył w/w pismo?
20. Jaką znaną rozprawę Jędrzej Śniadecki opublikował w /w piśmie?
21. Jaką nazwę nosiło stowarzyszenie założone przez Jędrzeja Śniadeckiego  12  grudnia 1805 roku?
22. W którym roku i jaką nazwę nosiło założone w Wilnie przez Jędrzeja Śniadeckiego  towarzystwo, mające na celu poprawę obyczajów ówczesnego społeczeństwa?
23. Jakiego  pseudonimu używał w wyżej wymienionym towarzystwie i co on oznaczał?
24.  Działalność naukowa Jędrzeja Śniadeckiego obejmuje szerokie dziedziny wiedzy. Proszę podać przynajmniej dwie.
25. Wymień przynajmniej 2 książki napisane przez Jędrzeja Śniadeckiego lub o Jędrzeju Śniadeckim.
26. Wymień przynajmniej 4 artykuły Jędrzeja Śniadeckiego, które ukazały się w czasopismach.
27. Kiedy zmarł Jędrzej Śniadecki?
28. Gdzie pochowany został Jędrzej Śniadecki?
29. Proszę wskazać miejsca wmurowania przynajmniej 2 tablic poświęconych braciom Śniadeckim w mieście Żninie?
30. Kto jest twórcą pomnika – głowy Jędrzeja Śniadeckiego stojącego na skwarku koło placu Wolności w Żninie?
31.  Kto i pod jakim tytułem napisał widowisko sceniczne o Jędrzeju Śniadeckim?



Regulamin internetowego konkursu
„250. rocznica urodzin
Jędrzeja Śniadeckiego”

I Postanowienia ogólne
1.      Organizatorem internetowego konkursu  „250. rocznica urodzin Jędrzeja Śniadeckiego”  jest Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie.
2.      Celem konkursu jest propagowanie  wiedzy o wybitnych ludziach Żnina oraz pogłębianie lokalnego patriotyzmu.
3.      Istotą Konkursu jest wyłonienie trzech zwycięzców (I, II i III miejsce), którzy zdobędą największą liczbę punktów. W przypadku kilku lub kilkunastu osób
z taką samą liczbą punktów, decydować będzie kolejność nadesłanych odpowiedzi.
4.      Zgłoszenie udziału w konkursie poprzez wysłanie mailem prawidłowych odpowiedzi oznacza, iż Uczestnik zapoznał się z treścią niniejszego regulaminu i przedmiotowy regulamin akceptuje bez zastrzeżeń.

II Zasady konkursu
1.      Uwzględniane będą tylko pełne odpowiedzi. Za każdą prawidłową i pełną odpowiedź przyznawane będą punkty (podane przy każdym pytaniu)
2.      Osoba, która uzyska największą liczbę punktów zdobywa I miejsce (nagrody książkowe). Upominki otrzymają także osoby, które uzyskały II i III miejsce.

III Uczestnictwo w konkursie
1.      Konkurs adresowany jest dla uczniów szkół średnich i starszych uczniów szkół podstawowych.
2.      W konkursie nie będą brać udziału członkowie najbliższych rodzin Organizatora (np. rodzeństwo, dzieci itp.).

IV  Komisja konkursowa i ogłoszenie wyników Konkursu
1.      Odpowiedzi na pytania prosimy przesyłać w dniach od 2.11.2018 do 20.11.2018 r. (do godz. 23:59) na adres e-mail biblioteki: bibliotekaznin@wp.pl 
 W treści wiadomości proszę podać imię i nazwisko.
2.      Odpowiedzi wysłane po terminie nie będą uwzględniane.
3.      Celem zapewnienia prawidłowej organizacji i przebiegu Konkursu, a w szczególności w celu dokonania oceny prawidłowości nadesłanych odpowiedzi przez uczestników Konkursu, Organizator powoła Komisję Konkursową w skład której wejdą trzy osoby delegowane przez Dyrektora Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie. Decyzje podjęte przez Komisję Konkursową są ostateczne i nie podlegają zaskarżeniu.
4.      Prawidłowe odpowiedzi i wyniki konkursu będą opublikowane na stronie biblioteki 30.11.2018 r.
5.      Wręczenie nagród w konkursie odbędzie się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie przy ul. Sienkiewicza 4, a o terminie wręczenia nagród laureaci zostaną powiadomieni mailowo lub telefonicznie, a także informacja pojawi się na stronie internetowej biblioteki:www.bibliotekaznin.pl oraz na facebooku i blogu biblioteki.
V Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
1.      Udział w Konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestnika tylko i wyłącznie w zakresie objętym Konkursem, w tym także z podaniem do publicznej wiadomości (m.in. na stronach internetowych biblioteki oraz w prasie lokalnej) imienia i nazwiska laureatów konkursu.