BLOG MiPBP w Żninie

Moje zdjęcie
Żnin, kujawsko-pomorskie, Poland
Najlepsza biblioteka w powiecie żnińskim

czwartek, 31 sierpnia 2017

Po stempel z "Wesela"

Przypominamy, że 2 września 2017 r. na ulicy Śniadeckich w Żninie od 10.00 rozpocznie się Narodowe Czytanie "Wesela" Wyspiańskiego. Oprócz naszej biblioteki w przedsięwzięcie zaangażowały się także dwie pozostałe instytucje kultury tzn. Żniński Dom Kultury oraz Muzeum Ziemi Pałuckiej, a także Urząd Miejski w Żninie. Do naszej biblioteki dotarła już z Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy okolicznościowa pieczęć. Podczas uroczystości będzie więc możliwość uzyskania pamiątkowego stempla w książce. Jednak dla tych, którzy nie zdążą książki ostemplować podczas Narodowego Czytania informujemy, że będą mogli w każdej chwili, od najbliższego poniedziałku począwszy, przyjść do naszej Książnicy i taki stempel otrzymać. Zapraszamy więc w najbliższą sobotę o 10.00 na ulicę Śniadeckich w Żninie, aby posłuchać fragmentów utworu Wyspiańskiego, którego głębokie przesłanie jest cały czas aktualne.

piątek, 25 sierpnia 2017

Tam, gdzie się serca palą - pamięć nie zaginie



W związku z przypadającą w tym roku 125. rocznicą urodzin wybitnej literatki Wandy Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy podjęła się digitalizacji jej książki, wydanej w 1938 r. pt. „Tam, gdzie się serca palą”. Można ją już czytać w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej, o czym poinformowała wczoraj (24 sierpnia 2017 r.) pani Lucyna Partyka – koordynator regionalnych Dyskusyjnych Klubów Książki w WiMBP w Bydgoszczy. Poprowadziła ona spotkanie z wnuczką literatki – Heleną Dobaczewską-Skonieczką, które nie było przypadkowe, gdyż dokładnie wczoraj tj. 24 sierpnia 2017 r. przypadła wspomniana wyżej rocznica urodzin Babuni Wandy. Spotkanie to było okazją do wspomnień o Wandzie Dobaczewskiej, jej życiu i twórczości. Zaprezentowana została także najnowsza książka przygotowana przez Helenę Dobaczewską –Skonieczkę pt. „Wiersze z Żywego Drzewa”, zawierająca twórczość Wandy Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej i Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki.
W spotkaniu tym nie zabrakło akcentu żnińskiego. Przyjechał na nie m.in. ze Żnina brat pani Heleny, a jednocześnie najstarszy wnuk Wandy – Eugeniusz Dobaczewski z żoną, , dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie Jadwiga Jelinek, Burmistrza Żnina na spotkaniu reprezentowała Agnieszka Sulecka – p.o. dyrektora Samorządowego Centrum Usług Wspólnych w Żninie, Stefan Czarnecki – prezes Żnińskiego Towarzystwa Kultury oraz Henryk Tokarz – szef  Księgarni Pałuckiej w Żninie, a także znajomi i przyjaciele Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki.
Spotkaniu towarzyszył występ pałuckiego zespołu regionalnego pod kierownictwem Romana Blei. Kilka piosenek wykonały również przyjaciółki pani Heleny z harcerskiego kręgu.
O tym, jak kultywowana jest pamięć o Wandzie Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej w Żninie, opowiedziała dyrektor naszej biblioteki Jadwiga Jelinek, zaś prezes ŻTK Stefan Czarnecki w uznaniu zasług na niwie poetyckiej wręczył Helenie Dobaczewskiej-Skonieczce Laur Żnińskiego Towarzystwa Kultury.

czwartek, 24 sierpnia 2017

warsztaty recyklingowe ze słoikiem w tle

24 sierpnia 2017 r. w naszej bibliotece odbyły się warsztaty recyklingowe pt. "Wazony z recyklingu czyli drugie życie słoika". Poprowadziła je Beata Brzykca z oddziału dla dzieci.

wtorek, 1 sierpnia 2017

W świecie win z Wojciechem Bońkowskim

31 lipca 2017 r. gościem Klubu Podróżnika był Wojciech Bońkowski – z wykształcenia muzykolog, a z zamiłowania znawca win. Jest absolwentem Instytutu Muzykologii i Katedry Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, a także tłumaczem współczesnej literatury włoskiej.
Swój pierwszy tekst o winach opublikował w 1999 r. w City Magazine.Wraz z Markiem Bieńczykiem jest autorem przewodnika „Wina Europy” . W latach 2002-2010 był autorem i zast pęcą redaktora naczelnego „Magazynu Wino”, zaś jego blog www.winaeuropy.pl został wyróżniony jako jeden z najlepszych polskich blogów przez miesięcznik Press. Jest także jurorem czołowych międzynarodowych konkursów winiarskich International Wine Challenge i Decanter World Wine Awards. Podczas spotkania w żnińskiej bibliotece opowiedział o najlepszych (i nie tylko) winach świata, które wina najlepiej kupować i jakie, a także o tym, gdzie najlepiej zakładać winnice. Po spotkaniu chętni mogli zakupić książkę Wojciecha Bońkowskiego pt. „Chopin Gourmet”. „Redaktor naczelny Winicjatywy Wojciech Bońkowski z okazji XVII Konkursu Chopinowskiego opublikował nową książkę – Chopin gourmet o ulubionych potrawach i winach słynnego kompozytora. Wydana w pięknej szacie graficznej przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina pozycja opowiada o „smakosferze” Chopina od dzieciństwa i młodości spędzonych w Warszawie, Żelazowej Woli i innych polskich dworach, aż po wielkomiejskie atrakcje gastronomiczne Paryża. Zagląda Chopinowi do kieliszka, w których często gościł szampan, madera, tokaj, reński Riesling i czerwone Bordeaux. Zawiera liczne cytaty z ilstów Chopina i jego przyjaciół, pism partnerki kompozytora – George Sand, oryginalne przepisy kulinarne z XVIII i XIX wieku, a także propozycje specjalnych menu, którą pozwolą Wam poczuć się, jakbyście siedzieli przy stole z Fryderykiem. Książka ukazała się w trzech wersjach językowych – po polsku, francusku i angielsku”. (ze strony: https://winicjatywa.pl/wydarzenia/chopin-gourmet-nowa-ksiazka-wojciecha-bonkowskiego/ )