BLOG MiPBP w Żninie

Moje zdjęcie
Żnin, kujawsko-pomorskie, Poland
Najlepsza biblioteka w powiecie żnińskim

piątek, 25 sierpnia 2017

Tam, gdzie się serca palą - pamięć nie zaginieW związku z przypadającą w tym roku 125. rocznicą urodzin wybitnej literatki Wandy Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy podjęła się digitalizacji jej książki, wydanej w 1938 r. pt. „Tam, gdzie się serca palą”. Można ją już czytać w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej, o czym poinformowała wczoraj (24 sierpnia 2017 r.) pani Lucyna Partyka – koordynator regionalnych Dyskusyjnych Klubów Książki w WiMBP w Bydgoszczy. Poprowadziła ona spotkanie z wnuczką literatki – Heleną Dobaczewską-Skonieczką, które nie było przypadkowe, gdyż dokładnie wczoraj tj. 24 sierpnia 2017 r. przypadła wspomniana wyżej rocznica urodzin Babuni Wandy. Spotkanie to było okazją do wspomnień o Wandzie Dobaczewskiej, jej życiu i twórczości. Zaprezentowana została także najnowsza książka przygotowana przez Helenę Dobaczewską –Skonieczkę pt. „Wiersze z Żywego Drzewa”, zawierająca twórczość Wandy Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej i Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki.
W spotkaniu tym nie zabrakło akcentu żnińskiego. Przyjechał na nie m.in. ze Żnina brat pani Heleny, a jednocześnie najstarszy wnuk Wandy – Eugeniusz Dobaczewski z żoną, , dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie Jadwiga Jelinek, Burmistrza Żnina na spotkaniu reprezentowała Agnieszka Sulecka – p.o. dyrektora Samorządowego Centrum Usług Wspólnych w Żninie, Stefan Czarnecki – prezes Żnińskiego Towarzystwa Kultury oraz Henryk Tokarz – szef  Księgarni Pałuckiej w Żninie, a także znajomi i przyjaciele Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki.
Spotkaniu towarzyszył występ pałuckiego zespołu regionalnego pod kierownictwem Romana Blei. Kilka piosenek wykonały również przyjaciółki pani Heleny z harcerskiego kręgu.
O tym, jak kultywowana jest pamięć o Wandzie Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej w Żninie, opowiedziała dyrektor naszej biblioteki Jadwiga Jelinek, zaś prezes ŻTK Stefan Czarnecki w uznaniu zasług na niwie poetyckiej wręczył Helenie Dobaczewskiej-Skonieczce Laur Żnińskiego Towarzystwa Kultury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz