BLOG MiPBP w Żninie

Moje zdjęcie
Żnin, kujawsko-pomorskie, Poland
Najlepsza biblioteka w powiecie żnińskim

piątek, 20 września 2019

Uczniowie z "piątki" na wystawie Biblii

18 września 2019 r. wystawę Biblii prezentowaną w naszej bibliotece mieli okazję zobaczyć i ciekawych opowieści wysłuchać uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Żninie. Przewodnikiem po historii był Jarosław Gaudek - współorganizator i inicjator wystawy w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie.

Delegacja z Ukrainy w bibliotece

18 września 2019 r. w naszej bibliotece gościła delegacja z Obwodu Chersońskiego  na Ukrainie. W jej skład wchodzili  naczelnicy wydziałów oświaty, kultury, młodzieży i sportu Urzędu Gromady, dyrektorzy szkół średnich, Zastępca Wójta ds. społecznych Urzędu Gromady Natalia Snihur, Ekspert Szwedzko-Ukraińskiego projektu wsparcia reformy samorządu terytorialnego na Ukrainie Ajder Seitosmanow. Koordynatorem wizyty (opiekunem grupy) był Nedim Useinow, a delegacji towarzyszył Ekspert ds. programu wizyty Wojciech Marchlewski oraz tłumacz Piotr Szostak.
Goście z Ukrainy zainteresowani byli naszą biblioteką, działalnością prowadzoną przez tę instytucję kultury oraz jaki wpływ ma ona na edukację przede wszystkim dzieci i młodzieży, ale i dorosłych. Delegację oficjalnie powitał p.o. dyrektora biblioteki pan Karol Osiński. Następnie o bibliotece i jej działalności upowszechnieniowej opowiedziała pracownica książnicy Barbara Filipiak. Z kolei o zbiorach specjalnych naszej biblioteki i wystawie patchworków opowiedziała pracownica czytelni Katarzyna Pańkowska-Potempa. Wizytujący naszą bibliotekę mieli także okazję zobaczyć bogaty księgozbiór biblioteczny w Wypożyczalni dla Dorosłych, stylizowany na Stumilowy Las Oddział dla Dzieci, a także Dział Gromadzenia i Opracowania Księgozbioru. Ostatnim zaś elementem wizytacji był wystawa Biblii, którą można w naszej bibliotece oglądać od 17 września 2019 r.

Biblia - księga, która przetrwała wieki

17 września 2019 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie otwarto wystawę pt. „Księga, która przetrwała wieki. Historia Biblii”. Otworzył ją i zaproszonych gości powitał p.o. dyrektora biblioteki Karol Osiński. O historii Biblii opowiedział Dariusz Czyszczoń – założyciel fundacji AREOPAG, która jest organizatorem wystawy w żnińskiej bibliotece przy współpracy z pastorem Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan w Żninie Jarosławem Gaudkiem.
- „W tej sali tak naprawdę mamy zebrane 3,5 tysiąca lat pisania historii Pisma Świętego. Półtora tysiąca lat spisywania tekstów Pisma, a później dwa tysiące lat tłumaczenia na języki narodowe” – powiedział  Dariusz Czyszczoń.
Podczas spotkania usłyszano, że choć cała historia Biblii rozpoczęła się półtora tysiąca lat p.n.e. kiedy Mojżesz spisuje pięcioksiąg na pergaminowych kartach  znany dzisiaj jako Tora, to faktycznie rozpoczęła się ona 500 lat wcześniej, kiedy Bóg przemówił do jednego człowieka, któremu nadał imię Abraham i zaczęła być spisywana historia wiary.  – „Ale to nie była taka wiara w Boga, tylko ten człowiek uwierzył Bogu na słowo czyli cokolwiek mu Bóg obiecał to on uwierzył, że Bóg ma moc to spełnić” – usłyszano. Historie przekazywane z pokolenia na pokolenie dotarły do I wieku i zaczęto je spisywać w języku greckim, powołując się na te wszystkie wcześniejsze teksty i cytując je. – „I tak skonstruowano cały tekst Pisma Świętego, który my dziś nazywamy Biblią” – powiedział Dariusz Czyszczoń i dodał, że greckie słowo „Biblia” tak naprawdę oznacza „biblioteka”, gdyż jest to zbiór wielu ksiąg na przestrzeni tego półtora tysiąca lat.
Oprowadzający po wystawie prelegent mówił m.in. o kodeksie z Aleppo, pierwszym kompletnym  przekładzie oryginału starożytnych pism hebrajskich znanym dziś jako Septuaginta, o bibliach – Hieronima, Pielgrzyma, Króla Jakuba,  Jakuba Wujka i Leopolity, Brzeskiej czy Radziwiłłowskiej. Usłyszeć też można było o Gutenbergu, który wydrukował pierwszą na świecie książkę i była nią Biblia (łaciński przekład Hieronima). Jej druk rozpoczął się w 1452 roku a zakończył w 1455. Takie i inne ciekawostki można było usłyszeć odwiedzając wystawę, którą zwiedzać można było w żnińskiej bibliotece od 17 do 28 września, a dodatkowy jest atut stanowił fakt, że wystawionych eksponatów m. in. skóry zapisane w języku hebrajskim, papirusy, czy biblie można było dotknąć i obejrzeć je  biorąc do rąk.
Wystawę  można oglądać do 28 września 2019 r. w godzinach pracy biblioteki.
Umawianie wycieczek szkolnych i grup na daną godzinę z panem Jarosławem Gaudkiem pod numerem telefonu: 692 053 910.

wtorek, 10 września 2019

80. rocznica agresji ZSRR na Polskę


Wystawa patchworków

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie oraz Stowarzyszenie Polskiego Patchworku zapraszają na wystawę patchworków pt. "Raz na ludowo". W Zbiorach Specjalnych naszej książnicy od 11 do 25 września 2019 r. można obejrzeć cudeńka inspirowane polskim folklorem i sztuką ludową. Inicjatorkami powstania wystawy w bibliotece są panie Małgorzata Kurto i Wanda Stawniak, które tę wystawę przygotowały.

sobota, 7 września 2019

Narodowe Czytanie 2019 w Żninie


7 września 2019 r. w naszej bibliotece odbyło się Narodowe Czytanie 2019. Tym razem zmierzono się z nowelą Bruno Schulza pt. "Mój ojciec wstępuje do strażaków.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  od 2012 roku. Została zainicjowana lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Czytanie w Żninie z kolei zainicjowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie, która zgłosiła się do Narodowego Czytania „Lalki” Bolesława Prusa w 2015 r.  W kolejnych latach przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, a także dyrektorzy żnińskich instytucji oraz lokalnych firm czytali Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza (2016 r.) i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego (2017 r.). oraz „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
W tym roku na ósme czytanie wybrano osiem lektur. Są to: Dobra pani – Elizy Orzeszkowej, Dym – Marii Konopnickiej, Katarynka – Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza, Orka – Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego, Sachem – Henryka Sienkiewicza oraz Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego.
Lekturą  tegorocznego Narodowego Czytania była nowela  ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą – Bruno Schulza, które opublikowane zostały w 1937 r. nakładem Wydawnictwa „Rój”.
Mój ojciec wstępuje do strażaków – to opowiadanie, dla którego inspiracją stała się autentyczna historia opowiedziana autorowi przez jednego z nauczycieli drohobyckiego Gimnazjum im. króla Władysława Jagiełły. Treść tekstu dotyczy wrażeń głównego bohatera - Jakuba - z przygotowań jego ojca - Józefa - do akcji strażackiej, którą miał kierować. Ciekawostką jest, że prawdziwy bohater tej historii poczuł się urażony książkowym opisem, który był dla niego tylko groteskową trawestacją jego wspomnień.  Nie zapominajmy jednak, że jest to literatura, która ma prawo ubierać się w fikcję widzianą oczami autora.
Przenieśliśmy się więc w lata dwudziestolecia międzywojennego,  gdzie wydarzenia rozgrywały się niejako na pograniczu jawy i snu. Bohaterem i jednocześnie narratorem opowiadań był chłopiec, a jednocześnie emeryt, który musiał zmierzyć się ze wspomnieniami z dzieciństwa.
W rolach głównych wystąpili:
Krystyna Lachowicz jako Matka, Janusz RochowiakOjciec, Maja Gólcz córka Adela, Henryk Tokarzsubiekt Teodor. I w roli syna Jakuba jako narratoraDawid Kolasa.
Po II wojnie światowej twórczość Schulza miała być decyzją nowych władz wymazana z pamięci czytelników. Czasy stalinowskie nie potrzebowały awangardy, lecz powielania socrealistycznych schematów. Schulzowi, który nie pasował do nowych czasów, przyklejono etykietę „formalisty” i burżuazyjnego dekadenta, co skazywało jego dorobek na zapomnienie. Obecnie nowele Schultza  są uznawane za jedne z najwybitniejszych dokonań literatury polskiej okresu międzywojennego.
Sanatorium pod Klepsydrą  podzieliło krytyków. Mimo kontrowersji Bruno Schulz został uhonorowany w 1938 r. Złotym Wawrzynem Akademickim nadawanym na wniosek Polskiej Akademii Literatury. Było to najważniejsze wyróżnienie w życiu pisarza.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tegoroczne Narodowe Czytanie 2019. W szczególności zaś Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Żninie panu Grzegorzowi Koziełkowi , Zastępcy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Żninie brygadierowi Pawłowi Filipiakowi, Wiceprezesowi Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Żninie druhowi Markowi Zwolenkiewiczowi,  Prezesowi Honorowemu Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Żninie druhowi Adamowi Rogowskiemu,  wszystkim druhnom i druhom strażakom, mieszkańcom Żnina i jednocześnie przyjaciołom naszej biblioteki, a przede wszystkim samym czytającym, którzy zechcieli się zmierzyć z nowelą Bruno Schulza.

 

czwartek, 5 września 2019

Krystyna Lachowicz na zasłużonej emeryturze

Z dniem 28 sierpnia 2019 r. pokład biblioteczny opuściła, odchodząc na zasłużoną emeryturę, długoletnia pracowniczka czytelni, a przez ostatnie miesiące pełniąca funkcję p.o. dyrektora książnicy - Krystyna Lachowicz. Uroczyście pożegnaliśmy ją 2 września 2019 r.

Pani Krystyna Lachowicz zawodowej karierze poświęciła 43 lata, z czego 35 lat spędziła w naszej bibliotece. Jej azylem była czytelnia, której oddała swoje serce. To dzięki niej historia pałuckiego regionu żyła, powstawały kolejne teczki poświęcone regionowi i wybitnym ludziom miasta oraz powiatu, a dzięki tej mrówczej pracy każdy zainteresowany mógł otrzymać potrzebne mu materiały. Latami spod jej ręki tworzyła się Bibliografia Powiatu Żnińskiego i w ten sposób historia życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego zgromadziła się w jednym miejscu. Zamierzeniem Krystyny Lachowicz było wydanie książkowe tejże bibliografii, ale nie starczyło czasu i funduszy. Warto jednak w przyszłości docenić trud jaki włożyła w Bibliografię i doprowadzić do jej wydania.
Wystawy, regionalne lekcje, komputerowe kursy, które dla seniorów organizowała i prowadziła, jak również opracowywanie książek - to także zasługa Krystyny Lachowicz. Po przejściu na emeryturę długoletniej dyrektor biblioteki Jadwigi Jelinek to właśnie Krystyna Lachowicz przyjęła na swoje barki stery dyrektorskie i przez kilka miesięcy pełniła funkcję p.o. dyrektora Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie. Wywiązała się z tej funkcji wzorowo. Nie sposób wymienić wszystkiego, czym przez 35 lat zajmowała się w bibliotece. Dlatego też za te wspólne lata pracy i trud włożony w rozwój biblioteki - pracownicy książnicy, a przede wszystkim - koleżanki i koledzy - DZIĘKUJEMY.
W spotkaniu uczestniczyła również Bogusława Kruszka - Przewodnicząca Zarządu Związku Zawodowego Pracowników Bibliotek Publicznych oraz Innych Instytucji Kultury z Siedzibą w Bydgoszczy, która odznaczyła Krystynę Lachowicz Złotą Odznaką "Zasłużony Działacz Związkowy Kultury i Sztuki".  Przy tej okazji pracowniczka Filii Bibliotecznej w Gorzycach Małgorzata Polaczyk odznaczona została Srebrną Odznaką "Zasłużony Działacz Związkowy Kultury i Sztuki". Gratulujemy!