BLOG MiPBP w Żninie

Moje zdjęcie
Żnin, kujawsko-pomorskie, Poland
Najlepsza biblioteka w powiecie żnińskim

sobota, 7 września 2019

Narodowe Czytanie 2019 w Żninie


7 września 2019 r. w naszej bibliotece odbyło się Narodowe Czytanie 2019. Tym razem zmierzono się z nowelą Bruno Schulza pt. "Mój ojciec wstępuje do strażaków.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  od 2012 roku. Została zainicjowana lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Czytanie w Żninie z kolei zainicjowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie, która zgłosiła się do Narodowego Czytania „Lalki” Bolesława Prusa w 2015 r.  W kolejnych latach przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, a także dyrektorzy żnińskich instytucji oraz lokalnych firm czytali Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza (2016 r.) i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego (2017 r.). oraz „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
W tym roku na ósme czytanie wybrano osiem lektur. Są to: Dobra pani – Elizy Orzeszkowej, Dym – Marii Konopnickiej, Katarynka – Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza, Orka – Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego, Sachem – Henryka Sienkiewicza oraz Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego.
Lekturą  tegorocznego Narodowego Czytania była nowela  ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą – Bruno Schulza, które opublikowane zostały w 1937 r. nakładem Wydawnictwa „Rój”.
Mój ojciec wstępuje do strażaków – to opowiadanie, dla którego inspiracją stała się autentyczna historia opowiedziana autorowi przez jednego z nauczycieli drohobyckiego Gimnazjum im. króla Władysława Jagiełły. Treść tekstu dotyczy wrażeń głównego bohatera - Jakuba - z przygotowań jego ojca - Józefa - do akcji strażackiej, którą miał kierować. Ciekawostką jest, że prawdziwy bohater tej historii poczuł się urażony książkowym opisem, który był dla niego tylko groteskową trawestacją jego wspomnień.  Nie zapominajmy jednak, że jest to literatura, która ma prawo ubierać się w fikcję widzianą oczami autora.
Przenieśliśmy się więc w lata dwudziestolecia międzywojennego,  gdzie wydarzenia rozgrywały się niejako na pograniczu jawy i snu. Bohaterem i jednocześnie narratorem opowiadań był chłopiec, a jednocześnie emeryt, który musiał zmierzyć się ze wspomnieniami z dzieciństwa.
W rolach głównych wystąpili:
Krystyna Lachowicz jako Matka, Janusz RochowiakOjciec, Maja Gólcz córka Adela, Henryk Tokarzsubiekt Teodor. I w roli syna Jakuba jako narratoraDawid Kolasa.
Po II wojnie światowej twórczość Schulza miała być decyzją nowych władz wymazana z pamięci czytelników. Czasy stalinowskie nie potrzebowały awangardy, lecz powielania socrealistycznych schematów. Schulzowi, który nie pasował do nowych czasów, przyklejono etykietę „formalisty” i burżuazyjnego dekadenta, co skazywało jego dorobek na zapomnienie. Obecnie nowele Schultza  są uznawane za jedne z najwybitniejszych dokonań literatury polskiej okresu międzywojennego.
Sanatorium pod Klepsydrą  podzieliło krytyków. Mimo kontrowersji Bruno Schulz został uhonorowany w 1938 r. Złotym Wawrzynem Akademickim nadawanym na wniosek Polskiej Akademii Literatury. Było to najważniejsze wyróżnienie w życiu pisarza.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tegoroczne Narodowe Czytanie 2019. W szczególności zaś Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Żninie panu Grzegorzowi Koziełkowi , Zastępcy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Żninie brygadierowi Pawłowi Filipiakowi, Wiceprezesowi Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Żninie druhowi Markowi Zwolenkiewiczowi,  Prezesowi Honorowemu Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Żninie druhowi Adamowi Rogowskiemu,  wszystkim druhnom i druhom strażakom, mieszkańcom Żnina i jednocześnie przyjaciołom naszej biblioteki, a przede wszystkim samym czytającym, którzy zechcieli się zmierzyć z nowelą Bruno Schulza.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz