BLOG MiPBP w Żninie

Moje zdjęcie
Żnin, kujawsko-pomorskie, Poland
Najlepsza biblioteka w powiecie żnińskim

czwartek, 24 maja 2018

"Milowy krok historii" według Mieczysława Wojtasika


23 maja 2018 r. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z prof. Mieczysławem Wojtasikiem, który opowiedział o swojej twórczości. 
Film ze spotkania: https://youtu.be/flL7YLajut0

 Mieczysław Wojtasik urodził się w Paniewku na Kujawach, od 1966 roku mieszka w Bydgoszczy. Przez wiele lat był wykładowcą akademickim. Debiutował w 1967 r. w „Faktach i Myślach”. Wydał kilkanaście tomików wierszy. Publikował w ponad 30. Almanachach i antologiach, jego wiersze tłumaczone były na język angielski, ukraiński i czeski oraz esperanto. Od ponad trzydziestu lat zajmuje się promocją początkujących twórców, także krytyką literacką oraz satyrą.
Mieczysław Wojtasik jest także laureatem konkursów literackich. Od 1981 roku działa w Robotniczym Stowarzyszeniu Twórców Kultury, od 1978 roku jest przewodniczącym Klubu Literackiego Nauczycieli Pomorza i Kujaw, od 2006 r. członkiem a od 2012 r. wiceprezesem Bydgosko-Toruńskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Dwukrotnie otrzymał odznakę Zasłużonego Działacza Kultury (1996, 2001). Otrzymał także medale im. Jakuba Wojciechowskiego, Edwarda Stachury, Czesława Miłosza, Jerzego Sulimy-Kamińskiego (2011) oraz Nagrody Literackie im. Klemensa Janickiego – lanicius (2015) i im. Tadeusza Micińskiego – Feniks (2016).
Podczas spotkania w bibliotece nie tylko sam poeta recytował swoje wiersze i przedstawiał własne fraszki i satyryczne teksty. Wiersze jego  autorstwa pięknie recytowali również Katarzyna Rodziewicz z Sielca i Artur Jakubowski – dyrektor Żnińskiego Domu Kultury.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy Żnińskiego Towarzystwa Kultury przy współudziale Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie.  A po nim Mieczysław Wojtasik p[odpisywał swoje tomiki wierszy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz