BLOG MiPBP w Żninie

Moje zdjęcie
Żnin, kujawsko-pomorskie, Poland
Najlepsza biblioteka w powiecie żnińskim

środa, 8 marca 2017

LUTY 2017 r.

Początek lutego to ferie w naszej bibliotece. Spotykaliśmy się z dziećmi w każdy wtorek i czwartek od 11.00 do 13.00. Było wspólne karaoke, spotkanie z japońskimi bajkami i teatrzykiem japońskim kamishibai, czytano bajki, śpiewano piosenki,  tworzono też bajkę autorską (dzieci wykonały ilustracje do własnej bajki na kartonowych planszach, a na ich odwrocie naniosły odpowiedni tekst). A na zakończenie ferii zimowych 9 lutego 2017 r. w oddziale dla dzieci odbył się bal karnawałowy postaci bajkowych. Każde dziecko było przebrane za swego ulubionego bohatera bajkowego lub filmowego, a koledzy i koleżanki mieli za zadanie odgadnąć kim jest prezentowana postać. Wybrano także króla i królową balu. Dzieci uczestniczyły w zgadywankach, kalamburach, zabawach ruchowych i tańcach. Było kolorowo i wesoło.

9 lutego zaś pożegnaliśmy przyjaciela naszej Książnicy, wybitnego Żninianina i Honorowego Obywatela naszego Miasta, a przede wszystkim wspaniałego człowieka śp. profesora Tadeusza Malaka. Z okazji przypadających tego dnia urodzin Tadeusza Malaka, w naszej bibliotece odbyło się "Epitafium dla profesora Tadeusza Malaka".
W spotkaniu uczestniczyli m.in. zastępca Burmistrza Żnina Halina Rosiak, sekretarz Gminy Żnin Mirosław Gatka, Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu  Jacek Świtała, przyjaciele i znajomi śp. zmarłego profesora Tadeusza Malaka, a także wierni przyjaciele naszej Książnicy. Spotkanie było wyjątkowe, bo upamiętniające Tadeusza Malaka - wiernego przyjaciela naszej biblioteki, Honorowego Obywatela Żnina i wyjątkowego człowieka. "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" - powiedziała dyrektor biblioteki Jadwiga Jelinek. I właściwie zbyt wcześnie jeszcze było, aby wspominać na tym spotkaniu profesora, który obecny jest nadal w myślach swojej rodziny, przyjaciół, znajomych... Krąży uliczkami Żnina, wstępuje do biblioteki, pyta co słychać.... Takiego go pamiętamy: w jasnym prochowcu, wiecznie uśmiechniętego, z dobrym słowem skierowanym do każdego..... Jeszcze na chwilę w czwartek 9 lutego 2017 r., w dniu swoich urodzin gościł nas wszystkich w bibliotece, gdzie swoją sztuką "Ja jestem Żyd z Wesela" przemówił do nas żywym słowem, jakby był wśród nas.... Panie Tadeuszu - dziękujemy!
Film ze spotkania można obejrzeć na:  https://www.youtube.com/watch?v=lGSKb3v4i-Q&feature=youtu.be

Z Anną Starczewską szlakiem św. Jakuba wyruszyliśmy 13 lutego w Klubie Podróżnika. Oczywiście tylko w przenośni, bo na tym faktycznym szlaku pani Ania była z przyjaciółką Kingą. Dziewczyny od początku wiedziały, że całej trasy nie pokonają ze względu na ograniczenia czasowe (urlop), stąd też wyszły z założenia, że to jednak podróż i sama droga się liczy, a nie to, czy do końca dojdą. Swoją podróż rozpoczęły więc od początku szlaku w miejscowości Irun i dalej wyprawa wiodła przez Getarię, Markinę, Bilbao, Portugalete, Islares, Laredo, Guemes, Santilana del Mar, San Vincente, Llanes, Vega, Villaviciosa i Gijon. Dziewczyny pokonały 541 km szlakiem jakubowym plus jakieś 120 na zwiedzanie i błądzenie w 15 dni.  Dzienne dystanse jakie pokonywały były dość długie, niemal maratony, gdyż z reguły szło się od schroniska do schroniska, a tych na trasie północnej było mało. Słońca i błękitu nieba podczas wyprawy nie doświadczyły. 
– Bardziej się czułyśmy jak w krainie Draculi, bo niebo było zachmurzone lub padało – powiedziała pani Ania i dodała, że na całym szlaku przydały się książeczki pielgrzyma, które wyrobiły w Irun.  Zbieranie pieczątek nie było jednak naszym priorytetem, ale książeczkę trzeba było mieć z tej radości, że część schronisk przyjmuje tylko i wyłącznie wtedy, kiedy  jest się pielgrzymem. Bez książeczki nas nie przyjmą, co czasem okazywało się po prostu zbawienne – usłyszano. Szlakiem jakubowym idą pielgrzymi głównie w lipcu i sierpniu, ale tych osób na szlakach nie widać. – Ale w jednym ze schronisk  było nas 103 z 51 krajów świata – powiedziała Anna Starczewska i dodała, że chociaż wiedziała, że za pierwszym razem całego szlaku nie pokonają, to jednak zamierza wrócić, aby pokonać resztę szlaku. Film ze spotkania: https://youtu.be/Lcz34h6h0-k 
"Grunt pod nogami" Jana Kaczkowskiego omawiały panie w Dyskusyjnym Klubie Książki. Spotkanie odbyło się 21 lutego i tradycyjnie już poprowadziła je Halina Jarzembowska z wypożyczalni dla dorosłych. Dzień później (22 lutego) odbyło się kolejne spotkanie "Fun English w bibliotece", podczas którego "mali studenci" poszerzali swoją wiedzę z języka angielskiego.

 Lokalną tożsamość buduje biblioteka... Nasza biblioteka oczywiście. Miłym akcentem było ukazanie się artykułu pracownika naszej biblioteki - Barbary Filipiak -  w Warszawskiej Gazecie [z 24 lutego - 2 marca 2017 r. Nr 8 (506) ] poświęconego "Epitafium dla profesora Tadeusza Malaka", które odbyło się w naszej bibliotece w dniu urodzin profesora tj. 9 lutego 2017 r. Poniżej prezentujemy artykuł i słowa uznania dla naszej Biblioteki od Redakcji Warszawskiej Gazety.  

 

"Wielką psotę na Dzień kota" przygotowała dla dzieci Beata Brzykca z oddziału dla dzieci. Spotkanie odbyło się 24 lutego 2017 r.,, a gościem specjalnym  był weterynarz Piotr Czekaj. Imprezie przyglądała się zastępca Burmistrza Żnina Halina Rosiak. Weterynarz opowiedział m.in. o różnych aspektach opieki nad kotem, pouczył dzieci jak przygotować się na przyjęcie kota jako mieszkańca domu, a także jak oswoić inne zwierzęta z nowym domownikiem. Udzielił także porad na temat żywienia i pielęgnacji kota. Następnie bibliotekarka przeczytała wiersze Doroty Strzemińskiej-Więckowiak pt. „Weterynarz” i „Kim zostanę?” oraz Janczarskiego „Chory kotek”. Zaprezentowała również literaturę traktującą o kotach (koty w literaturze pięknej oraz popularno-naukowej). Dzieci wraz z rodzicami na zakończenie spotkania obejrzały teatrzyk japoński kamishibai pt. „Kotka Milusia”.
Także 24 lutego, równorzędnie ze spotkaniem poświęconym Dniu Kota, w naszej bibliotece pojawili się STRAŻNICY. A to za sprawą bibliotekarza - Aleksandra Paradowskiego, który poprowadził kolejne Biblioteczne Spotkanie z Komiksem. Fani tej dziedziny dyskutowali na temat "Strażnicy" - komiks a film. Omówiono najlepszą powieść graficzną wszech czasów STRAŻNICY.




 W połowie lutego rozpoczęliśmy także w naszej bibliotece kursy komputerowe dla dorosłych, które prowadzą pracownicy książnicy: Krystyna Lachowicz i Katarzyna Pańkowska-Potempa. Potrwają one około 3 miesięcy, a obejmują szeroki zakres materiału, od obsługi edytora tekstu po naukę wyszukiwania informacji w Internecie.


I tak minęły dwa miesiące nowego 2017 roku...Pracowicie, bo jak jest praca, to nie myśli się o głupotach...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz