BLOG MiPBP w Żninie

Moje zdjęcie
Żnin, kujawsko-pomorskie, Poland
Najlepsza biblioteka w powiecie żnińskim

środa, 8 marca 2017

STYCZEŃ 2017 r. W BIBLIOTECE

Zaczęliśmy od wystawy "Z tego roku" Marka Kozińskiego. Gdzie? Oczywiście w Galerii Małej naszej biblioteki, która znajduje się w królestwie pani Krystyny w Czytelni. Tam można zajrzeć do "regionalki",
którą dokładnie Krysia Lachowicz dokumentuje. Marek Koziński mieszka w Żninie. W latach 1967-1972 uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, a następnie w latach 1972-1976 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu mikołaja Kopernika w Toruniu.  W Żninie mieszka od 1977 r. Jego pasją jest malowanie obrazów. Nazywa to "zabawą kolorami". Jednak swoje prace wystawia sporadycznie, choć dla naszej biblioteki robi wyjątki. Tym razem w Galerii Małej zawisło dwanaście jego obrazów namalowanych w 2016 r. Przedstawiają one widoki Żnina i portrety kobiet. Warto do nas zajrzeć i je zobaczyć.
4 stycznia 2017 r. odbyły się też w naszej bibliotece pierwsze spotkania małych studentów chcących nauczyć się języka angielskiego. Prowadzi je jedyny w naszej bibliotece bibliotekarz - Aleksander Paradowski.  Jest świetny w tym co robi, a dzieciaki go lubią. I chyba o to właśnie chodzi - by dobrze się w bibliotece czuły i chciały do nas wracać.
Zajęcia odbywają się w dwóch grupach wiekowych: młodszej (6 osób) i starszej (7 osób). Na pierwszej lekcji dzieci zapoznały się z podstawowymi słówkami w języku angielskim, obejrzały filmik, dzięki któremu poznały angielski alfabet, a także mogły pograć w gry edukacyjne w języku angielskim. Zajęcia dla zakwalifikowanych do programu dzieci  odbywają się w każdą środę od 16.00 do 17.00 - grupa młodsza i od 17.00 do 18.00 - grupa starsza.
Dzień później, tj. 5 stycznia pan Olek poprowadził w oddziale dla dzieci lekcję biblioteczną poświęconą książkom dla najmłodszych.
 7 stycznia 2017 r. pani Halina Jarzembowska poprowadziła kolejne, świetne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Panie tym razem rozmawiały o książce "Pokój" Emmy Donoghue.
 15 stycznia nasza biblioteka włączyła się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy organizując kiermasz książek "Nie do końca wyczytanych". Udało nam się zebrać 361 zł (mogło być więcej, ale może nie wszyscy jeszcze wiedzą, gdzie jest biblioteka, toteż przypominamy: ul. Sienkiewicza 4 w Żninie, blisko Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Żninie). Wszystkim, którzy przyszli tego dnia do naszej książnicy i uczestniczyli w akcji - SERDECZNIE DZIĘKUJEMY! I zapraszamy do biblioteki codziennie. Zawsze każdy znajdzie u nas coś ciekawego dla siebie, a jeśli nie dla siebie, to może dla mamy, taty, babci, dziadka, brata lub siostry. Warto pomyśleć o innych.

Wystartowaliśmy z komiksowymi spotkaniami. I znów jest to zasługa naszego jedynego w bibliotece mężczyzny - Olka. A że komiksy to jego pasja, to połączył przyjemne z pożytecznym i tym sposobem 20 stycznia odbyło się pierwsze, organizacyjne "Spotkanie z komiksem".
Udane oczywiście, bo spotkania odbywają się nadal, a nawet zainteresowała się nimi nasza koleżanka bibliotekarka z Solca Kujawskiego. Cieszymy się, że możemy być inspiracją dla innych bibliotek.
 Nowy rok, nowe wyzwania i... podróże. 23 stycznia geograf i podróżnik z Poznania - Rafał Michałowski - zabrał członków Klubu Podróżnika i wszystkich, którzy przybyli tego wieczoru do biblioteki w daleką podróż do Afganistanu. Wspinaliśmy się na Noszak. Jak powiedział Rafał Michałowski: - "Można powiedzieć, że jest to Afganistan z dala od wojny". Spotkaniu w naszej bibliotece towarzyszyła wystawa zdjęć autorstwa pana Rafała, bo fotografia to również jego pasja.



Dotarła do nas też smutna wiadomość o śmierci wielkiego przyjaciela naszej biblioteki - profesora Tadeusza Malaka.

 27 stycznia 2017 r. w ramach Spotkań z Bajarką odbyły się "Bajkowe przebieranki czyli ożywiamy bajkę pt. "Jaś i Małgosia". Prowadząca zajęcia Beata Brzykca z oddziału dla dzieci wprowadziła bajkową postać Baby Jagi w formie lalki, a dzieci miały za zadanie odgadnąć tytuł baśni, która następnie została dzieciom przeczytana. Po jej wysłuchaniu rozmawiano na temat przeczytanej baśni oraz o odczuciach i przeżyciach towarzyszących maluchom w lesie (strach, lęk), a także próbowano określić cechy Baby Jagi i tę najważniejszą - zło, które czai się wszędzie.

"Zauważ, zwróć uwagę" - także na bibliotekę to program realizowany przez pracownice Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żninie: Sylwię Solińską i Martę Świtkowską. W jego realizację włączona została również nasza biblioteka. Z tej okazji 30 stycznia 2017 r. w oddziale dla dzieci naszej biblioteki odbyła się lekcja biblioteczna dla rodzin z dziećmi w wieku do 9 lat objętych wsparciem asystenta rodziny w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Żninie. Lekcja ta poświęcona była książkom i czytelnictwu. Rodzice wraz z dziećmi mieli okazję zapoznać się z księgozbiorem dla dzieci, zasadami wypożyczania książek, a chętni zostali zapisani jako czytelnicy do naszej książnicy. Nie zabrakło także zajęć edukacyjno-zabawowych na tabletach, z których można codziennie w naszej bibliotece korzystać.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz